Czym są zmęczone oczy?

zmęczone oczy

Zmęczone oczy to oczy zaczerwienione i podkrążone. Co powoduje zmęczenie oczu i czy można temu zapobiec?

Zmęczone oczy to problem osób spędzających długie godziny przed ekranami monitorów. Wielogodzinna praca przy komputerze obciąża narząd wzroku i przyczynia się do występowania wielu dolegliwości, m.in. pieczenia, łzawienia czy przesuszenia gałki ocznej. Niekiedy wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim trybie dnia, by dolegliwości zniknęły, a kondycja oczu się poprawiła.

Jak rozpoznać zmęczone oczy?

Zmęczone oczy powodują różne dolegliwości. Pojawiają się:

Od czego męczą się oczy?

Emisja niebieskiego światła, brak częstego mrugania i skupianie wzroku na jednym punkcie to najczęstsze przyczyny zmęczonych oczu. Wpatrywanie się w ekran monitora przez wiele godzin nie jest dla naszych oczu naturalną sytuacją i zmusza mięśnie narządu wzroku do intensywnej i wzmożonej pracy. To przyczynia się do przemęczenia gałki ocznej, czego efektem mogą być dolegliwości bólowe, a także pieczenie czy łzawienie oczu.

Tego rodzaju dolegliwości nazywają się zespołem widzenia komputerowego i można im zapobiec, dbając o higienę oczu podczas pracy. Robienie regularnych przerw w czasie pracy pozwala oczom odpocząć, a przede wszystkim odciąża napięte mięśnie gałki ocznej. Warto w tym czasie przenosić wzrok na dalekie przedmioty, otworzyć okno, popatrzeć na zieleń. Przy silnym zmęczeniu oczu można również wspomóc się kroplami nawilżającymi, które zapobiegają przesuszaniu gałki ocznej.

Kolejną przyczyną zmęczonych oczu jest niedostateczne nawilżenie powietrza. W pomieszczeniach biurowych, w których często pracujemy, działa klimatyzacja, która przyczynia się do wysuszania śluzówek. To może potęgować zmęczenie oczu i uczucie piasku pod powiekami. W takich miejscach spędzamy wiele godzin przy sztucznym oświetleniu, które nie zawsze jest odpowiednio dobrane. Sztuczne światło może być zimne lub ciepłe, ale dla oczu korzystniejsze jest ciepłe. Warto zwracać na to uwagę w pomieszczeniach biurowych.

Jak pomóc zmęczonym oczom?

Aby pomóc zmęczonym oczom, warto zadbać o codzienną higienę pracy. Należy przede wszystkim:

  1. Robić regularne przerwy w pracy i przynajmniej co godzinę na kilka minut oderwać wzrok od monitora.
  2. Gdy pieczenie i łzawienie jest dotkliwe, można stosować naturalne krople do oczu o działaniu nawilżającym.
  3. Warto sprawdzić, jakie mamy oświetlenie w miejscu pracy. Niekiedy wystarcza zmiana żarówki, by komfort pracy uległ znacznej poprawie.
  4. W sezonie grzewczym należy nawilżać powietrze w pomieszczeniu biurowym, bo suche powietrze sprzyja wysuszaniu śluzówek.
  5. Czasem męczenie wzroku jest powiązane z nieodpowiednimi okularami. Jeśli zauważymy, że objawy zmęczonych oczu nasilają się, należy udać się do okulisty i wykonać badanie wzroku. Być może trzeba po prostu zmienić okulary na mocniejsze.

Co robić, by poprawić kondycję oczu?

Aby poprawić kondycję narządu wzroku, należy dbać o higienę oczu. Zamiast spędzać wieczory przed ekranami laptopów lub smartfonów, lepiej jest pójść na spacer, dotlenić organizm i dać oczom popatrzeć na zieleń. Przyniesie to obopólną korzyść – ułatwi zasypianie oraz odciąży narząd wzroku po wielogodzinnej pracy.

Jeśli lubimy spędzać wieczory z książką, warto sprawdzić, czy mamy w domu dobre oświetlenie. Oczom służy ciepłe światło o wartości Kelwinów poniżej 2700K. Wymiana żarówek w mieszkaniu lub choćby w kąciku do czytania może być kolejnym krokiem do lepszego zdrowia oczu.

Kluczowa jest także profilaktyka. Przynajmniej co 2 lata warto udać się do okulisty i sprawdzić, czy w ostatnim czasie nasz wzrok się nie pogorszył i czy nie jest konieczne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Stosując powyższe zasady, możemy kompleksowo zadbać o swój wzrok i zmniejszyć ryzyko przemęczenia oczu.

Dodaj komentarz