Okulary vs. soczewki – co jest lepsze dla oczu?

okulary czy soczewki

Wady wzroku można skorygować za pomocą okularów albo soczewek. Co jest zdrowsze dla oczu?

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm wymagają korygowania pracy narządu wzroku. Można to robić przede wszystkim na dwa sposoby – za pomocą szkieł okularowych lub soczewek. Obie formy umożliwiają prawidłowe widzenie, ale ich sposób użytkowania jest inny. Czym się różnią i która z tych opcji jest zdrowsza dla oczu?

Czy okulary i soczewki to jest to samo?

Okulary i soczewki to dwa różne sposoby korygowania wad wzroku. Różnią się przede wszystkim tym, że szkła okularowe nie mają bezpośredniego kontaktu z gałką oczną. Są od niej oddalone, ale mimo to umożliwiają prawidłowe widzenie. Soczewki natomiast bezpośrednio stykają się z powierzchnią gałki ocznej, dzięki czemu dla wielu osób wydają się bardziej inwazyjną metodą korygowania wady wzroku. Mogą być jednak skuteczniejsze, ponieważ ściśle przylegają do rogówki, dzięki czemu są w stanie skorygować większą powierzchnię pola widzenia.

Kiedy należy wybrać okulary?

Większość wad wzroku można skorygować zarówno za pomocą soczewek, jak i okularów. Te drugie jednak są łatwiejsze w użytkowaniu, dlatego lepiej sprawdzają się w przypadku dzieci, a także seniorów, którzy mogą mieć problem z prawidłowym wkładaniem i wyjmowaniem soczewek z oczu. Okulary można w prosty sposób założyć oraz zdjąć, a także łatwo je wyczyścić. Ich ogromną zaletą jest również to, że można kupić szkła okularowe z dodatkowymi powłokami m.in. antyrefleksyjną czy polaryzacyjną. W przypadku soczewek kontaktowych nie ma takich dodatkowych opcji.

Kiedy sprawdzą się soczewki?

Soczewki są trudniejsze w zakładaniu, ale mają wiele zalet, których nie posiadają okulary. Przede wszystkim są niewidoczne dla osób postronnych, dzięki czemu nie stają się przyczyną kompleksów nawet u osób, które mają dużą wadę wzroku. Dzięki temu, że ściśle przylegają do rogówki, to umożliwiają ostre widzenie w każdej sytuacji i w każdych warunkach termicznych – soczewki nie parują (jak to się dzieje w przypadku okularów), zapewniają prawidłowe widzenie zarówno do przodu, jak i na boki. Wadą soczewek jest czasochłonność ich zakładania, a także brak dodatkowych powłok.

Okulary vs. soczewki – wady i zalety

OkularySoczewki
ZALETYZALETY
Są łatwe w użytkowaniu, dzięki czemu mogą je nosić zarówno dzieci, jak i seniorzy.Trudniej się je zakłada, ale lepiej korygują wadę wzroku, ponieważ ściśle przylegają do rogówki (umożliwiają prawidłowe widzenie również na boki).
Umożliwiają szybką zmianę wyglądu dzięki ogromnemu wyborowi oprawek oraz kształtów szkieł okularowych.Są niewidoczne dla osób postronnych.
Łatwo je czyścić i pielęgnować.Umożliwiają prawidłowe widzenie w każdych warunkach atmosferycznych (nie parują jak okulary).
Zawierają dodatkowe powłoki np. polaryzacyjne.Są tańsze niż okulary.
WADYWADY
Szkła okularowe nie są tanie, wymiana okularów dość dużo kosztuje.Nie posiadają dodatkowych powłok polaryzacyjnych.
Korygują wadę wzroku i umożliwiają prawidłowe widzenie, ale nie zapewniają szerokiego pola widzenia.Nie każdy może je stosować (przeciwwskazaniem są np. zapalenia spojówek).

Dodaj komentarz