Jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze to jedna z przyczyn tzw. zmęczonych oczu. Co zrobić, by wspomóc pracę narządu wzroku, jeśli jesteśmy zmuszeni spędzać wiele godzin przy komputerze?

W dobie pracy zdalnej spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami laptopów i smartfonów. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na pracę naszego narządu wzroku. Emisja niebieskiego światła, skupianie wzroku ciągle w jednym punkcie, nieregularne mruganie, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – to kilka przyczyn problemów z oczami. Jeśli chcemy cieszyć się wypoczętym i dobrym wzrokiem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Nikt nie zrobi tego za nas.

Czy praca na komputerze męczy wzrok?

Praca przed monitorem mocno obciąża oczy i sprawia, że szybko się męczą. Oko, wpatrzone w jeden punkt, nie mruga tak często jak powinno. To przyczynia się do wysuszania oczu, pieczenia i bólu gałek ocznych. Oprócz tego mięśnie rzęskowe są nadmiernie przeciążone, przez co zwiększa się napięcie akomodacyjne w oczach. To wszystko sprawia, że wielogodzinna praca na komputerze męczy oczy, przyczynia się do pękania naczynek krwionośnych, wywołuje pieczenie czy uczucie piasku pod powiekami. Może także powodować bóle głowy.

Jak rozpoznać zmęczone oczy?

Zmęczone pracą na komputerze oczy:

  • są zaczerwienione,
  • są przesuszone,
  • pieką,
  • bolą.

Dłuższa praca przed monitorem może także pogarszać jakość widzenia i sprawiać, że obraz przed nami staje się nieostry. Emisja niebieskiego światła może również doprowadzić do uszkodzeń siatkówki, dlatego nie należy lekceważyć ostrzeżeń, by nie pracować na komputerze przez wiele godzin bez przerwy.

Jak zadbać o oczy podczas pracy na komputerze?

Na szczęście możemy sporo zrobić, by odpowiednio zadbać o oczy. Przede wszystkim należy pamiętać o robieniu regularnych przerw, przynajmniej co godzinę. W tym czasie należy wstać od biurka, porozglądać się wokół siebie i dać szansę oczom odpocząć. Dobrze jest podejść do okna, zapatrzeć się w dal. Jeśli mamy taką możliwość, to patrzmy na zieleń, ponieważ nasze oczy są najlepiej przystosowane do oglądania barwy zielonej.

Po kilkuminutowej przerwie dobrze jest również zakroplić do oczu krople nawilżające i wypić szklankę wody. Nawilżanie organizmu (od wewnątrz i zewnątrz) pomaga zachować dobrą kondycję oczu i zabezpiecza je przed suchością.

Jeśli pracujemy w domu, zwróćmy uwagę na to, jakie mamy światło. Przy biurku czy stole, na którym wykonujemy swoje obowiązki, powinna znajdować się lampa z żarówkami o neutralnym białym świetle o mocy około 4000K. Inny rodzaj światła może nadmiernie męczyć oczy i pogłębiać nieprzyjemne dolegliwości.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej postawy ciała przy biurku. Nieodpowiednia wysokość blatu może przyczyniać się do przyjmowania zbyt pochylonej do przodu sylwetki i skłaniać nas do mrużenia oczu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na odległość monitora na biurku. Nie powinien on znajdować się blisko naszych rąk, a odległość od oczu powinna wynosić około 60-70 centymetrów.

Czy warto nosić okulary zerówki?

Okulary zerówki mogą chronić oczy przed zmęczeniem przy pracy na komputerze. Takie okulary mają szkła antyrefleksyjne, które pomagają uzyskać ostry i przejrzysty obraz, bez załamywania się światła. Stanowią ochronę dla oczu w czasie wielogodzinnej nauki czy pracy na komputerze i mogą pomóc chronić je przed uczuciem zmęczenia czy pieczenia.

Dobrze dobrane okulary są w stanie zabezpieczyć oczy przed wysuszaniem, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów głowy. Warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza gdy mamy wyczerpującą pracę.

Podsumowując – aby zadbać o oczy podczas pracy na komputerze, warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora oraz dobraniu białego światła. Co godzinę należy też robić sobie krótkie przerwy, by oczy mogły odpocząć i zmienić pole widzenia. Warto rozważyć również stosowanie kropli nawilżających do oczu, a także zakup okularów zerówek.

Dodaj komentarz