Na czym polega badanie wzroku?

badanie wzroku

Badanie okulistyczne pozwala ocenić pracę narządu wzroku, sprawdzić ostrość wzroku i wychwycić ewentualne wady. Na czym dokładnie polega?

Badanie wzroku to badanie okulistyczne, które wykonuje się najczęściej w przypadku rutynowych badań profilaktycznych lub badań przeprowadzanych w ramach medycyny pracy. Pomaga ono ocenić pracę narządu wzroku, a także sprawdza jego ostrość. W czasie badania okulistycznego specjalista może ocenić, czy narząd wzroku pracuje prawidłowo, i wychwycić ewentualne wady wzroku. Do najczęstszych należy krótkowzroczność i nadwzroczność. Każda z wad wzroku wymaga innego postępowania i noszenia innych szkieł okularowych.

Kiedy należy udać się do okulisty?

Przy pogorszeniu się ostrości wzroku badanie można wykonać u optyka lub optometrysty. W takiej sytuacji najczęściej wykonywane jest ono z wykorzystaniem tablic Snellena. Wskazaniem do wizyty u okulisty są problemy ze wzrokiem. Jeśli zaczynamy odczuwać pogorszenie jakości wzroku, mamy problem z wyraźnym widzeniem kształtów lub krawędzi przedmiotów położonych blisko lub daleko, powinniśmy wykonać badanie wzroku.

Do specjalisty trzeba udać się również wtedy, gdy oczy bolą w czasie pracy przy komputerze albo podczas lektury. Jeśli zauważymy, że dziecko odmawia odrabiania prac domowych, nie chce czytać na głos, myli literki, także powinniśmy zapisać je do okulisty.

Problemy ze wzrokiem mogą objawiać się również nawracającymi bólami głowy czy częstym zmęczeniem oczu.

Jak długo trwa badanie wzroku?

Badanie wzroku nie zajmuje dużo czasu i trwa maksymalnie około 30 minut. W czasie badania wzroku okulista najpierw przeprowadza wywiad, zbierając informacje na temat historii medycznej danej osoby.

Następnie specjalista wykonuje badanie przedmiotowe, oglądając dokładnie oczy i badając ruchomość gałek ocznych. Później bada ostrość wzroku, widzenie barw czy pole widzenia. W przypadku wykrycia wady wzroku wykonywane jest dodatkowe badanie pozwalające m.in. zdiagnozować astygmatyzm, czyli schorzenie powodujące zaburzenie ostrości wzroku. Astygmatyzm jest częstą wadą wzroku, która objawia się niewyraźnym widzeniem krawędzi czy kantów przedmiotów, a także mrużeniem oczu dla nabrania ostrości.

Jak bada się wzrok?

Wzrok można badać na różne sposoby. Przede wszystkim stosuje się podstawowe badanie wzroku z wykorzystaniem tablic Snellena. Na tablicy znajdują się różnej wielkości znaki, które należy prawidłowo odczytać, by wykluczyć problemy ze wzrokiem. Często wykonywane jest także komputerowe badanie wzroku pozwalające ocenić stopień wady wzroku i wykryć astygmatyzm. Oprócz tego niekiedy wykonywane jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które nazywa się tonometrią.

Metody badań wzroku

Badanie wzroku można przeprowadzić dwojako. Jeszcze do niedawna wykorzystywano w tym celu tablice Snellena, na których znajduje się 11 rzędów różnej wielkości liter lub cyfr. W czasie badania trzeba było je odczytywać, naprzemiennie zasłaniając jedno oko, co pozwalało ocenić pracę narządu wzroku, a także wykryć ewentualne wady. W ostatnim rzędzie znajdują się bardzo małe literki lub cyfry, których odczytanie nie jest łatwe.

Dziś coraz częściej stosuje się komputerowe badanie wzroku, inaczej nazywane refraktometrią. Badanie refrakcji oka często wykonuje się u dzieci, u których występuje zez, a także u osób dorosłych, które cierpią na przewlekłe bóle głowy czy oczu. Przed wykonaniem tego badania do oczu stosuje się specjalne krople, które rozszerzają źrenice, a także porażają zdolność akomodacji. Po zakropleniu preparatów przez pewien czas mogą występować problemy z ostrością widzenia. Komputerowe badanie wzroku wykonuje się również wtedy, gdy chcemy potwierdzić lub wykluczyć astygmatyzm.

Tonometria to badanie, które pozwala ocenić ciśnienie w gałce ocznej. Przed badaniem lekarz wkrapla krople znieczulające, dzięki czemu – choć badanie może wydawać się straszne – to jest zupełnie bezbolesne. Wykonuje się je, by wykryć choroby oczu lub jaskrę.

Podsumowując, pojawienie się dolegliwości bólowych, pieczenia oczu, łzawienia jest wskazaniem do wizyty u okulisty. Badania wzroku są całkowicie bezbolesne i pozwalają ocenić pracę narządu wzroku, a także wykryć ewentualną wadę.

Dodaj komentarz