Najpopularniejsze mity na temat oczu

mity na temat oczu

Wzrok jest najważniejszym zmysłem, dzięki któremu oglądamy świat i odbieramy obraz. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i że nie mogą kłamać. Czy rzeczywiście tak jest i jakie są najpopularniejsze mity na temat oczu?

Oczy – najważniejszy i jeden z najbardziej niezwykłych narządów w ciele człowieka. Odbiera bodźce wzrokowe, klasyfikuje odbierany obraz i przekazuje informacje o nim do mózgu. Jest to tym bardziej niezwykłe, że wszystkie te procesy zachodzą równolegle i dzieją się w ułamku sekundy bez świadomego udziału człowieka.

Nie można się zatem dziwić, że wokół narządu wzroku narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Kłamcy patrzą w prawo

Człowiek może kontrolować mowę ciała, dzięki czemu jest w stanie panować nad swoimi reakcjami lub ukrywać uczucia. Uważa się jednak, że nie da się kontrolować oczu, w których tkwi cała prawda na temat tego, co czujemy w danym momencie, jakie wrażenie wywarła na nas dana sytuacja lub co na jej temat myślimy.

Rzeczywiście, ruch gałek ocznych jest intuicyjny i człowiek nie jest w stanie nad nim do końca zapanować. W sytuacji stresującej często nasze oczy są rozbiegane, patrzą gdzieś w dal albo wyraźnie uciekają od rozmówcy, co pomaga poznać właściwą reakcję mówiącego. Gdy spada na nas cios lub niespodziewana wiadomość, nasze źrenice rozszerzają się, a kolor oczu często się pogłębia. Z oczu może wtedy wyzierać przerażenie, lęk i inne emocje, które w danej chwili odczuwamy. Patrząc na to w ten sposób, oczy rzeczywiście nie kłamią i pokazują prawdę o człowieku.

Istnieje także mit mówiący o tym, że po oczach można rozpoznać kłamcę. Zgodnie z nim, gdy człowiek próbuje ukryć prawdę, mataczyć czy skłamać, patrzy w prawą stronę, zamiast w lewą, jak powinien. Nie ma jednak naukowego potwierdzenia na to, jakoby kłamcy rzeczywiście notorycznie patrzyli na prawo.

2. Nie rób zeza, bo Ci tak zostanie!

Innym mitem na temat oczu jest… zezowanie. Gdy dzieci wykrzywiają twarz w nienaturalny sposób i robią zeza, rodzice często, nie mogąc przywołać ich do porządku, straszą je, że jeśli się nie uspokoją, ten zez zostanie już z nimi na zawsze. Nie ma żadnego dowodu, by tak mogło się dziać. Jeśli więc chcemy przekonać dziecko do tego, by nie robiło min, musimy znaleźć inny argument lub zwyczajnie z nim porozmawiać.

3. Nie czytaj przy latarce, bo zniszczysz sobie oczy

„Jeszcze tylko skończę ten rozdział” – ilu z nas nie miało takiej myśli, gdy późno w nocy zaczytywało się w jakiejś emocjonującej książce? Gdy czytamy wieczorem, często robimy to przy nocnej lampce (a niekiedy i latarce pod kołdrą!), słabym świetle, przy którym nasze oczy muszą pracować ze zdwojoną mocą.

Uważa się, że nie powinno się czytać przy słabym świetle, bo można zniszczyć sobie oczy. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, by czytanie przy lampce prowadziło do powstania wady wzroku. Nie da się jednak ukryć, że lektura w takich warunkach dość mocno nadwyręża narząd wzroku, może także wywołać ból i zmęczenie oczu.

4. Soczewki powodują choroby oczu

Soczewki kontaktowe pozwalają korygować wady wzroku w sposób niewidoczny dla innych osób. To ich wielka zaleta, która może poprawiać samopoczucie osoby cierpiącej na wadę wzroku. Istnieje jednak mit mówiący o tym, że soczewki mogą przyczyniać się do chorób oczu i prowadzić do stanów zapalnych rogówki. Jeśli zakładamy je w sposób prawidłowy, pielęgnujemy i dezynfekujemy w płynie do soczewek, nie powinno się to przydarzyć.

Podsumowując, istnieje wiele mitów na temat oczu, a większość z nich ma swoje źródło w… niewiedzy. Zamiast kierować się fałszywymi przekonaniami, w sytuacji, w której mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zasięgnąć informacji u specjalisty, który pomoże nam rozwiać nasze obawy.

Dodaj komentarz