Najlepsze sposoby na zmęczone oczy

sposoby na zmęczone oczy

Zmęczone, przekrwione, suche lub piekące oczy – wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie. Jak poradzić sobie z problemem zmęczonych oczu?

Zmęczone oczy to częsty problem, który dotyczy nie tylko starszych osób, ale też młodzieży i dzieci. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami tabletów, laptopów i smartfonów, a ciągła emisja niebieskiego światła nie wpływa pozytywnie na pracę narządu wzroku.

Wpatrzeni w jeden punkt ograniczamy mruganie, czyli naturalne nawilżanie powierzchni oka i oczyszczanie go z zanieczyszczeń. To sprzyja przesuszaniu rogówki, a stąd już tylko krok do rozwoju schorzeń w obrębie spojówek. Przekrwione, zaczerwienione, piekące czy wysuszone oczy często są efektem nadmiernej ekspozycji oczu na emisję niebieskiego światła. Jak sobie poradzić z problemem zmęczonych oczu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

1. Zadbaj o higienę oczu

Żyjemy w czasach, w których spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera często jest koniecznością. Jednym z minusów pracy zdalnej jest brak kontroli czasu pracy. Wykonując swoje obowiązki z domu, nie robimy sobie tak regularnych przerw jak w czasie pracy w siedzibie firmy.

Tymczasem warto pamiętać, że aby oczy mogły się regenerować, powinno się przynajmniej co godzinę zrobić sobie kilka minut przerwy i wykonać tzw. trening dla oczu.

Na czym on polega? To bardzo proste: wystarczy wstać od biurka czy stołu, wyjrzeć przez okno, zapatrzeć się w dal. Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym znajdują się drzewa, warto popatrzeć na zieleń. Do patrzenia na zieleń są przystosowane przynajmniej dwa z trzech rodzajów receptorów odpowiadających za widzenie barw – to dlatego nasze oczy wtedy odpoczywają. Kolor ten ma też niebagatelny wpływ na psychikę, rozładowuje napięcia i pomaga ukoić nerwy.

2. Zadbaj o właściwe oświetlenie

Oświetlenie w mieszkaniu to jedna z ważniejszych kwestii. Pozwala nam nie tylko właściwie funkcjonować, ale również odciążyć pracę narządu wzroku. W miejscu pracy oświetlenie powinno być białe, ponieważ takie nie męczy wzroku. Optymalną temperaturą jest 4000-6000 K. Jeśli zdecydujemy się na światło niebieskie, mogą pojawić się problemy z oczami. Taki rodzaj oświetlenia nadmiernie męczy oczy, sprawia, że muszą ciągle ogniskować obraz, co może wywołać wiele dolegliwości, m.in. bóle głowy.

3. Zadbaj o higienę snu

Prawidłowa ilość snu sprawia, że czujemy się pełni energii i wypoczęci. Mamy siłę do realizowania obowiązków i wykonywania codziennych aktywności. Wystarczy jedna zarwana noc, w trakcie której będziemy spali o wiele krócej niż zawsze, żeby odczuć jej efekty na własnej skórze. Po takiej nocy czujemy się ospali i ociężali, możemy mieć problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Nie wyglądamy także najlepiej – niewyspane oczy są przekrwione i podkrążone.

Aby temu przeciwdziałać, najlepiej jest zwyczajnie zadbać o jakość snu. Wieczorem dobrze jest ograniczać emisję niebieskiego światła, zrezygnować z oglądania seriali na laptopie i śledzenia social mediów w smartfonie. Zamiast tego lepiej wybrać się na spacer, poćwiczyć, pomedytować, poczytać książkę. To pomaga oczom odpocząć, a także redukuje napięcia z całego dnia, co przekłada się na sprawniejszą regenerację układu nerwowego i lepszą jakość snu.

4. Zadbaj o nawodnienie organizmu

Właściwe nawodnienie wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym również na pracę narządu wzroku. Wypijanie przynajmniej 2 litrów wody niegazowanej dziennie to niezbędne minimum do zachowania właściwej kondycji zdrowotnej i dobrego samopoczucia.

W przypadku częstego występowania problemów z suchością oczu dobrze jest sięgnąć także po krople nawilżające do oczu. Zapobiegają one przesuszaniu rogówki, eliminują nieprzyjemne uczucie pieczenia i poprawiają komfort widzenia.

5. Zadbaj o właściwą dietę

Dieta zdrowa dla oczu powinna być bogata w witaminę A. Warto do codziennego jadłospisu włączyć produkty bogate w witaminę A oraz luteinę, wspomagające pracę narządu wzroku. Są to między innymi zielone warzywa (szpinak, natka pietruszki, brokuły), ale też czerwone owoce (maliny, porzeczki, jeżyny). Dobrymi źródłami witaminy A są tłuste ryby morskie i nabiał, np. masło, mleko, sery.

Dbając kompleksowo o oczy (stosując odpowiednią dietę i przestrzegając zasad higieny oczu) rzadziej będziemy zmagać się z problemem przekrwionych czy zmęczonych spojówek.

Dodaj komentarz