Jak zakładać soczewki kontaktowe?

jak włożyć soczewkę

Zakładanie soczewek kontaktowych nie jest trudne, choć na początku może się takie wydawać. Jak założyć szkła kontaktowe?

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki pełnią taką samą funkcję, jak okulary korekcyjne, korygując wadę wzroku, poprawiając ostrość widzenia i umożliwiając prawidłowe widzenie. Dodatkowo nie ograniczają pola widzenia, jak dzieje się w przypadku okularów, a ich noszenie jest bardzo wygodne. Soczewki kontaktowe są idealnym akcesorium dla osób, którym zależy na poprawie widzenia, ale które nie chcą afiszować się z tym, że ich oczy wymagają pomocy. Wyglądają bardzo naturalnie i z zewnątrz są praktycznie niezauważalne, dzięki czemu dodają pewności siebie. Jedynym ich minusem może być zakładanie, którego trzeba się nauczyć.

W salonach optycznych znajdziemy wiele różnego rodzaju soczewek, co początkowo może utrudniać wybór soczewek kontaktowych. Przed zakupem warto zastanowić się, czy chcemy wybrać soczewki hydrożelowe (trochę sztywniejsze, dzięki czemu łatwiej się je zakłada), soczewki jednodniowe, soczewki kontaktowe miesięczne czy kwartalne. Oprócz tego warto też kupić konieczne akcesoria oraz krople do oczu.

Dla kogo soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe polecane są osobom, które potrzebują korekty wady wzroku, a które nie chcą nosić okularów. Mogą je nosić osoby dorosłe, także te, które mają dużą wadę wzroku. Soczewek nie poleca się dzieciom, a także osobom, które cierpią na alergie, częste zapalenia spojówek, przewlekłe choroby oczu. W użytkowaniu soczewek kluczowa jest higiena i dbałość o to, by zawsze były dobrze nawilżone i czyste. Jest to przedmiot, który wkładamy do gałki ocznej, dlatego należy przestrzegać, by zawsze był dobrze zdezynfekowany.

Szkła kontaktowe znajdziemy w wersjach jednodniowych (są to tzw. jednorazowe, które wieczorem należy wyrzucić) oraz miesięcznych. Te drugie soczewki wymagają zdejmowania na noc i zanurzania ich w płynie dezynfekującym i nawilżającym. Osoby, które mają problem z pamiętaniem o takich zabiegach, powinny zdecydować się na zakup soczewek jednorazowych, które są prostsze w obsłudze.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe to metoda korekcji wzroku, dlatego warto rozróżnić ich rodzaje:

  • zakup twardych soczewek kontaktowych polecany jest osobom, które cierpią na duże wady lub na zespół suchego oka;
  • zakup miękkich soczewek kontaktowych polecany jest osobom wrażliwym, którym przeszkadzają zwykłe soczewki. Zapewniają wysoki komfort użytkowania, są bardzo cienkie i niewyczuwalne;
  • soczewki toryczne przeznaczone są dla astygmatyków;
  • soczewki progresywne przeznaczone są dla osób, które chcą poprawić komfort widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka;
  • kolorowe soczewki kontaktowe z kolei mogą stanowić sposób na zmianę wyglądu, zmieniając kolor twoich oczu;
  • soczewki całodobowe umożliwiają noszenie ich przez 24 godziny, co jest polecane osobom aktywnym.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki mają wiele plusów:

  • mogą być niewidoczne, dzięki czemu poprawiają komfort funkcjonowania;
  • może je nosić każdy niezależnie od wady;
  • redukują skutki wady wzroku (soczewki sferyczne), ale mogą korygować też astygmatyzm (tzw. soczewki toryczne „toric”);
  • mogą korygować bardzo duże wady wzroku, które w przypadku okularów wymagają noszenia grubych szkieł okularowych;
  • mogą służyć zarówno do poprawienia komfortu widzenia przedmiotów bliskich, jak i dalekich (tzw. soczewki progresywne czy soczewki multifokalne);
  • czas noszenia soczewek może być różny — w salonach optycznych znajdziemy zarówno soczewki miesięczne, jak i dwutygodniowe czy jednodniowe;
  • w salonach optycznych możemy znaleźć soczewki kolorowe, które umożliwiają zmianę koloru oczu lub mogą pogłębić ich naturalną barwę.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dobiera się do wady wzroku. Soczewki mogą nosić zarówno krótkowidze, jak i dalekowidze — są to sferyczne soczewki służące do korekcji wzroku. Aby dobrać sferyczne soczewki kontaktowe, należy w badaniu wzroku sprawdzić, jaka jest wada do skorygowania, a także refrakcja oka oraz pomiar krzywizny rogówki. To podstawowe parametry, dzięki którym soczewki są dobrze dobrane i dopasowują się do oka. Osoby cierpiące na astygmatyzm mogą z kolei wybrać soczewki miesięczne toryczne, które są przeznaczone dla astygmatyków.

Następnie należy zdecydować, czy chcemy soczewki zmieniające kolor oczu, soczewki wielokrotnego użytku, soczewki miesięczne do noszenia w trybie ciągłym. Najbardziej polecane są soczewki jednodniowe, które pozwalają też zachować najlepszą higienę oczu.

Szkła kontaktowe można zamówić online, ale poleca się kupować soczewki kontaktowe w sklepie. Niskie ceny nie powinny być wyznacznikiem — tylko oryginalne soczewki kontaktowe, kupione w dobrym salonie optycznym, mogą w pełni zadbać o nasz wzrok.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Odpowiednie soczewki kontaktowe są niemal niewyczuwalne na powierzchni oka. Jeśli jest inaczej i czujemy, że szkła kontaktowe nam przeszkadzają, oznacza to, że zostały źle założone. Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe?

  1. Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.
  2. Soczewkę należy ostrożnie wyjąć z opakowania, przytrzymać na krawędzi palca wskazującego.
  3. Drugą rękę odchylamy do tyłu górną powiekę, by powstrzymać odruch mrugania i szybkim ruchem zakładamy soczewkę.
  4. Spuść wzrok do dołu i zamknij oko, by sprawdzić, czy soczewka dobrze dopasowała się do gałki ocznej. Prawidłowo założona nie powinna uwierać, przeszkadzać ani boleć.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Pielęgnacja to klucz do efektywnego noszenia soczewek. Jeśli potrzebujesz soczewek kontaktowych, pamiętaj, by zakupić akcesoria do szkieł w sklepie z soczewkami: płyn do soczewek, pojemnik na soczewki czy akcesoria do nakładania soczewek. Warto kupić płyn do soczewek, który pełni podwójną rolę i nie tylko umożliwia dezynfekcję soczewek, ale też przechowywanie ich w nocy.

Podsumowując, zakup soczewek kontaktowych nie musi być trudny, podobnie jak ich zakładanie. Warto zastanowić się, na czym nam zależy i jaki rodzaj soczewek będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Kupując szkła kontaktowe oraz akcesoria, dobrze jest skonsultować się z optykiem i poradzić, jak postępować po zdjęciu soczewek z oczu. Odpowiednio je pielęgnując, nie tylko sprawimy, że będą nam efektywnie służyły, ale też zadbamy o swój komfort widzenia.

Dodaj komentarz