Dlaczego naczynka w oczach pękają?

naczynka w oczach

Popękane naczynka krwionośne w oczach mogą być efektem niewłaściwej pielęgnacji oczu, ale również sygnalizować różne schorzenia narządu wzroku. Co oznaczają zaczerwienione oczy i jak im zapobiec?

Zmęczone oczy z czerwonką siatką popękanych naczyń krwionośnych – nie brzmi to zbyt dobrze. Taki widok najczęściej kojarzy nam się z nieprzespaną nocą, ale też ze zbyt ciężką pracą czy chorobami. Pewne jest to, że zdrowe oko nie powinno tak wyglądać, więc jeśli zaobserwowaliśmy u siebie pogorszenie kondycji oczu, powinniśmy zastanowić się, co jest tego przyczyną.

Przyczyny pękania naczyń krwionośnych w oczach

Popękane naczynka w oczach mogą oznaczać wiele rzeczy. Najczęściej pojawiają się po nieprzespanej nocy, w której nie wypoczęliśmy tak długo, jak trzeba. Impreza do białego rana, ale też wielogodzinna nauka czy praca przy komputerze pozostawiają po sobie skutki w postaci podkrążonych i zaczerwienionych oczu. W takiej sytuacji pomocny może okazać się okład z kostek lodu, choć nie ma co ukrywać, że najlepszym lekarstwem jest po prostu… sen.

U kobiet popękane naczynka mogą być także objawem alergii na kosmetyki do makijażu. Jeśli objawy pojawiły się nagle, to warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zmieniłyśmy tuszu do rzęs lub eyelinera. Uczulenie na kosmetyki może objawiać się pieczeniem, łzawieniem czy zaczerwienieniem oczu.

Popękane naczynka krwionośne mogą być także efektem schorzeń narządu wzroku. Pojawiają się przy zespole suchego oka, wirusowych czy bakteryjnych chorobach oczu. W takiej sytuacji zaczerwienieniu gałki ocznej najczęściej towarzyszy ból oczu, łzawienie, pieczenie, niekiedy nawet światłowstręt. Jeśli pojawią się takie objawy, należy udać się do okulisty, który oceni wygląd gałki ocznej i zleci odpowiednie leczenie.

Zaczerwienione oko może być też efektem zatarcia oka lub urazu. W tej sytuacji również lepiej udać się do specjalisty, by niczego nie przeoczyć. Jeśli zauważymy, że dziecko trze oko, umyjmy mu je dokładnie i postarajmy się powstrzymać je od wkładania brudnych rąk do oczu. U dzieci zatarcie często występuje w piaskownicy czy w czasie innych zabaw na powietrzu.

Pielęgnacja oczu

W profilaktyce pękania naczynek w oczach ważną rolę odgrywa pielęgnacja. Na czym warto się skupić?

  1. Pracując przy komputerze, warto co godzinę robić 5 minut przerwy, by dać oczom odpocząć. Dobrze jest odejść od stanowiska pracy i popatrzeć w dal.
  2. Osoby, które spędzają wiele godzin przed monitorem, mogą wspomagać się kroplami nawilżającymi do oczu, które zapobiegają wysuszaniu powierzchni gałki ocznej.
  3. Kobiety powinny pamiętać o codziennym demakijażu oczu. Wieczorem przed snem należy dokładnie zmyć kolorowy makijaż, by oko mogło odpocząć w nocy.
  4. Okolice oczu należy również wzmacniać, stosując odpowiednie kremy przeznaczone do pielęgnacji tej części skóry. Stosując je, należy pamiętać, by kosmetyk nie dostał się do wnętrza gałki ocznej.
  5. W pielęgnacji oczu ważne jest również nawadnianie organizmu. 2 litry wody dziennie to minimum wspomagające prawidłową pracę całego organizmu.
  6. Aby złagodzić obrzęki i wspomóc regenerację oczu, warto stosować chłodne okłady. Sprawdzą się zarówno okłady żelowe, jak i domowe okłady z ogórka czy rumianku.

Co robić, gdy pękają naczynka?

Popękane naczynka nie wymagają specjalnego postępowania, ale warto wspomóc oczy w prawidłowej regeneracji. W jaki sposób? Najlepiej ograniczyć lub całkiem zrezygnować (jeśli to możliwe) z pracy przed ekranem komputera i z czytania. Oprócz tego dobrze jest robić chłodzące okłady oraz wzbogacić dietę w rutynę i witaminę C, które mogą wspomagać uszczelnianie naczyń krwionośnych. Ważną rolę odgrywa także właściwa regeneracja organizmu i odpowiednia ilość snu.

Regenerację popękanych naczynek można wspomóc również kroplami, które poprawią nawilżenie wewnątrz gałki ocznej. Dobrze sprawdzają się naturalne preparaty zawierające np. ekstrakty ze świetlika lekarskiego.

Dodaj komentarz