Najczęstsze wady wzroku u dzieci

jakie wady wzroku pojawiają się u dzieci

Najczęstsze wady wzroku u dzieci to m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność i zez. Co trzeba o nich wiedzieć i kiedy udać się z dzieckiem do okulisty?

U noworodków i niemowląt nadwzroczność jest poniekąd warunkowana fizjologicznie. Wraz z rozwojem dziecka jednak ta sytuacja się zmienia i prawidłowo widzący maluch nie ma problemów z widzeniem. Zdarza się jednak, że problem nadwzroczności pozostaje i wtedy należy udać się z maluchem do okulisty. Jakie jeszcze występują wady wzroku u dzieci?

Wady wzroku u dzieci

U małych dzieci najczęściej rozpoznaje się cztery wady: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm oraz zez. Korygowanie ich polega na noszeniu okularów, które poprawiają ostrość widzenia i niwelują problem ze wzrokiem. Jak rozpoznać te wady i czym one się różnią?

Nadwzroczność u dzieci

Jak już wspomnieliśmy, nadwzroczność u dzieci poniekąd jest fizjologiczna. Może ona występować u małych dzieci do 3. roku życia i jest spowodowana rozwojem narządu wzroku. Po ukończeniu 3. roku życia powinna samoistnie zaniknąć i zwykle tak się właśnie dzieje. Czasem jednak zdarza się, że nadwzroczność nie znika i wtedy należy udać się z maluchem do okulisty. Może się okazać, że jego gałka oczna jest zbyt krótka, przez co oko nie pracuje prawidłowo.

Nadwzroczność u dzieci objawia się częstym mrużeniem oczu. Maluchy mogą niechętnie sięgać po książeczki i rezygnować ze wszystkich prac manualnych, ponieważ mają problem z prawidłowym widzeniem. Zdarza się, że nadwzroczność przyczynia się także do bólów głowy. Dziecku trzeba zrobić badania wzroku i kupić odpowiednie okulary.

Krótkowzroczność u dzieci

Drugą często występującą wadą wzroku u dzieci jest krótkowzroczność. Wada ta objawia się problemami z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dali. Maluch nie ma za to problemu z czytaniem czy rysowaniem, jak dzieje się w przypadku nadwzroczności.

Krótkowzroczność jest wywołana nieprawidłowym skupianiem światła przed siatkówką oka. To sprawia, że dziecko odbiera niewyraźny obraz, może mrużyć oczy, czasem skarżyć się na łzawienie oczu czy bóle głowy. W tej sytuacji okulista dobiera odpowiednie okulary, które maluch powinien nosić, by skorygować wadę. Są to tzw. okulary minusy.

Astygmatyzm u dzieci

Astygmatyzm dość często występuje u małych dzieci. Jego przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki, a niekiedy również nieprawidłowe krzywizny na soczewce, które przyczyniają się do zamazywania obrazu i do niewyraźnego widzenia. Astygmatyzm powoduje problemy z widzeniem zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko. Dziecko może widzieć niewyraźnie, przez co myli np. litery lub cyfry. Może też skarżyć się na bóle głowy, niechętnie podchodzić do nauki, denerwować się w czasie prac manualnych.

Astygmatyzmu nie da się wyleczyć, wadę można jedynie korygować za pomocą okularów lub (w przypadku starszych dzieci) soczewek kontaktowych.

Zez u dzieci

Zez to wada, która dość często kojarzy nam się z małymi dziećmi. U noworodków jest ona fizjologiczna i wynika z rozwijającego się wciąż narządu wzroku. Do ukończenia 3. miesiąca życia powinna jednak samoistnie zaniknąć. Jeśli tak się nie dzieje, jest to znak dla rodziców, by udać się z maluchem do lekarza.

W leczeniu zeza u dzieci stosuje się głównie ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne, których zadaniem jest poprawa widzenia u dziecka, wymuszenie patrzenia na wprost zezującym okiem, a także stymulacja gałek ocznych do pracy. Gdy zez jest efektem wady wzroku, konieczne jest noszenie okularów, których zadaniem jest poprawa akomodacji gałki ocznej.

Podsumowując, krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i zez to najczęstsze problemy ze wzrokiem u dzieci. Jeśli zauważymy, że nasz maluch często mruży oczy, skarży się na bóle głowy lub niechętnie podchodzi do nauki, powinniśmy wybrać się z nim do okulisty.

Dodaj komentarz