Rozwój narządu wzroku u dziecka

jak przebiega rozwój wzroku u małych dzieci

Rozwój narządu wzroku rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym, a kończy około 1. roku życia. Jak przebiega i jak pielęgnować oczy niemowlęcia?

Gdy niemowlę przychodzi na świat, jego narząd wzroku nie pracuje jeszcze prawidłowo. Dziecko dostrzega jedynie przedmioty pozostające w niewielkiej odległości, a początkowo one również są niewyraźne. Jego oczy rozwijają się jednak bardzo dynamicznie, a proces ten kończy się około 1. roku życia. Co warto wiedzieć o rozwoju wzroku u niemowlaka i czy można coś zrobić, by wspomóc ten proces?

Rozwój narządu wzroku w życiu płodowym

Zalążki oczu dziecka powstają na bardzo wczesnym etapie ciąży, gdy wiele kobiet jeszcze nie wie, że rozwija się w nich nowe życie. Około 20. dnia od zapłodnienia (czyli w modelowym 28-dniowym cyklu jest to około 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki), gdy rozwija się cewa nerwowa, następuje także rozwój narządu wzroku.

Jest to jednak początek – stopniowo formują się powieki, a proces ten dobiega końca około 10. tygodnia ciąży. Po ukończonym 13. tygodniu ciąży dziecko zaczyna odbierać światło, otwierać i zamykać oczy.

Jak widzi dziecko po porodzie?

Po porodzie dziecko nie widzi wyraźnie. Jego narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, musi przystosować się do nowej rzeczywistości. Można to zauważyć – oczy noworodka często są zamglone, a jego wzrok błędny. W ciągu pierwszych 4. tygodni życia, nazywanych czwartym trymestrem, warto nie wystawiać dziecka na intensywne promienie słoneczne. Maluch dopiero uczy się świata, a jego adaptacja jest procesem trudnym. Potrzebuje spokoju, ciepła i bliskości mamy, a nie intensywnych bodźców.

Z tego względu zdecydowanie lepszym pomysłem na pierwsze tygodnie po porodzie, jest cisza i spokój w domowym zaciszu oraz spacery po parku niż zabieranie maluszka do galerii handlowych czy dużych sklepów, w których jest hałas i są intensywne światła.

Pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia, czyli na przełomie 1. oraz 2. miesiąca, noworodek zaczyna dostrzegać przedmioty, które znajdują się przed jego oczami. Potrafi również już odwracać wzrok w stronę światła. Bardzo szybko zaczyna też reagować na twarz mamy oraz taty, wyraźnie ich rozpoznając. Już pod koniec 2. miesiąca życia wodzi oczami za przedmiotami, które mu się pokazuje, np. za grzechotką.

Początkowo niemowlę lepiej dostrzega kontrastowe barwy, dlatego zabawki dla niemowląt są czarno-białe lub czarno-biało-czerwone. Kupując książeczki czy karty kontrastowe, możemy wspierać rozwój wzroku maluszka.

W kolejnych miesiącach życia wzrok dziecka się wyostrza. Poszerza się paleta barw, które dostrzega, zaczyna też wyraźniej widzieć przedmioty zarówno z bliska, jak i z pewnej odległości. Jego widzenie wciąż się poprawia, dzięki czemu zaczyna ono skupiać uwagę na podsuwanych mu zabawkach czy książeczkach. Około 12. miesiąca życia proces rozwoju narządu wzroku dobiega końca, a dziecko zaczyna widzieć tak samo wyraźnie jak osoba dorosła.

Jak wspomóc rozwój wzroku u dziecka?

Rodzice, którzy chcą wesprzeć rozwój narządu wzroku dziecka, powinni dobierać zabawki edukacyjne i sensoryczne do wzroku dziecka. Początkowo dobrze jest sięgać po zabawki w kontrastowych barwach, które będą przyciągały wzrok dziecka i na których będzie mogło skupić widzenie. Kupując kolejne akcesoria dla maluszka, dobrze jest kierować się jego umiejętnościami i pamiętać, by go nie przestymulować.

Dobre efekty dla rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej przynoszą karuzele, które zawiesza się nad łóżeczkiem, a także maty edukacyjne, w których znajdują się różnego rodzaju szeleszczące i grające elementy, zachęcające maluszka do zdobywania kolejnych umiejętności.

Warto zadbać również o zawartość kwasów DHA w diecie dziecka. Mamy, które karmią piersią, powinny suplementować DHA przez cały okres karmienia. Rodzicom, którzy podają niemowlęciu mleko modyfikowane, zaleca się zwracanie uwagi na to, czy mieszanka zawiera kwasy tłuszczowe DHA.

Postępując w ten sposób, można pozytywnie stymulować rozwój narządu wzroku u niemowlaka. To proste zalecenia, które mogą pomóc dziecku prawidłowo się rozwijać.

Dodaj komentarz