Niewyraźne widzenie – najczęstsze przyczyny

niewyraźne widzenie

Niewyraźne widzenie może być związane z procesami chorobowymi toczącymi się w obrębie oka. Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń wzroku?

Niewyraźne, zamglone widzenie może wystąpić w każdym wieku. Niekiedy jest związane z rozwojem wady wzroku, innym razem z infekcją, urazem lub alergią. Takich objawów nie należy lekceważyć, ale poszukać przyczyny, bo zamglone widzenie może oznaczać chorobę wzroku wymagającą leczenia.

Przyczyny niewyraźnego widzenia

Najczęstsze przyczyny niewyraźnego widzenia to:

  • przemęczenie oczu,
  • wady wzroku,
  • astygmatyzm,
  • infekcje.

Niewyraźne widzenie a zmęczenie oczu

Niewyraźne widzenie często jest efektem przemęczenia oczu. Wielogodzinna praca przed monitorem czy czytanie dokumentów obciążają mięśnie gałki ocznej i zmniejszają częstotliwość mrugania, co dodatkowo wysusza oczy.

Zmniejszenie wilgotności w gałce ocznej staje się przyczyną pieczenia czy bólu, a ciągłe skupianie wzroku w jednym punkcie może przyczynić się do rozmazywania obrazu. Jest to szczególnie widoczne po zakończeniu pracy, kiedy odrywamy wzrok od monitora i mamy problem z tzw. złapaniem ostrości. W takiej sytuacji należy zadbać o higienę oczu oraz skonsultować się z okulistą. Być może rozwiązaniem okażą się okulary do pracy przy monitorze, które odciążą gałkę oczną i zmniejszą dolegliwości.

Niewyraźne widzenie a wady wzroku

Inną przyczyną niewyraźnego widzenia są wady wzroku. Zamglony obraz może być efektem nadwzroczności. Jeśli wyraźnie widzimy obiekty znajdujące się w pewnej odległości od nas, a mamy problem, by przeczytać nagłówek w gazecie, możemy cierpieć na nadwzroczność. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u okulisty, a następnie u optyka w celu zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, które skorygują wadę wzroku.

Zamglony obraz a astygmatyzm

Niewyraźne widzenie często jest objawem astygmatyzmu. Wada ta sprawia, że kontury przedmiotów są niewyraźne, jakby były nieostre. Astygmatyk musi wytężać wzrok, by wyostrzyć obraz, często też mruży oczy. Przy tej wadzie wzroku oczy mogą szybko się męczyć, czemu towarzyszy ból.

Astygmatyzm koryguje się za pomocą okularów lub soczewek. U osób po 21. roku życia można przeprowadzić laserową korektę wzroku, dzięki czemu nie trzeba nosić okularów.

Niewyraźne widzenie a infekcje

Kolejną przyczyną zamglonego obrazu mogą być infekcje toczące się w obrębie gałki ocznej. Niekiedy taki obraz pojawia się przy zapaleniu spojówek, które może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. W tej sytuacji również wskazana jest wizyta u okulisty.

Jak rozpoznać zaburzenia wzroku?

Zaburzenia wzroku dają zwykle wyraźne objawy. Oprócz zamglonego i niewyraźnego lub nieostrego obrazu mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, łzawienie, pieczenie oczu. W tej sytuacji najlepiej zastanowić się, kiedy pojawiły się dolegliwości i czy występują one tylko w konkretnej sytuacji, np. zamglony wzrok po intensywnej pracy przy komputerze może oznaczać przemęczenie oczu. Warto także zapisać się na wizytę do okulisty, który zbada nasz wzrok i sprawdzi, czy przyczyną objawów nie jest wada lub infekcja.

Postępowanie przy niewyraźnym widzeniu

Postępowanie przy zamglonym wzroku jest uzależnione od podłoża dolegliwości. Jeśli przyczyną jest infekcja, konieczne jest wdrożenie leczenia. Przy wadze wzroku i astygmatyzmie należy je skorygować za pomocą soczewek lub okularów. U osób, u których niewyraźne widzenie jest skutkiem intensywnej pracy na komputerze, konieczne jest zadbanie o higienę pracy.

Dodaj komentarz