Okulista czy optometrysta – czym się różnią?

czym zajmuje się optometrysta

Okulista i optometrysta to dwaj specjaliści, których zakres porad się różni. Jakie są różnice pomiędzy nimi i kiedy należy skorzystać z wizyty u okulisty, a kiedy u optometrysty?

Kłopoty ze wzrokiem, niewyraźne widzenie, bóle głowy to sygnały alarmowe oznaczające konieczność wybrania się do specjalisty. Do kogo udać się w takiej sytuacji?

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz, który ukończył akademię medyczną, posiada prawo do wykonywania zawodu, jest specjalistą w dziedzinie okulistyki i zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób oczu. To u okulisty możemy wykonać badanie wzroku, by przekonać się, jaką mamy wadę wzroku; badanie dna oka, badanie ostrości wzroku, USG oka czy pomiar ciśnienia w gałce ocznej.

Okulista zajmuje się także diagnostyką chorób oczu (takich jak zapalenie spojówek, ale też zespół suchego oka, zaćma, jaskra i wielu innych) oraz wdrożeniem koniecznego leczenia. W gabinecie okulistycznym można zdiagnozować choroby, a także uzyskać skierowanie do wykonania operacji okulistycznej. Osoby o dużej wadzie wzroku, pragnące pozbyć się jej za pomocą laserowej korekcji wzroku, także powinny zapisać się do okulisty.

Okulista może mieć doświadczenie kliniczne i pracować w szpitalu klinicznym, gdzie wykonuje operacje oczu. W takiej sytuacji musi mieć specjalizację z zakresu chirurgii. Może też specjalizować się w leczeniu jednej konkretnej choroby, np. w leczeniu jaskry, ale też diagnozować i leczyć inne choroby oczu.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to specjalista, który zajmuje się rozpoznawaniem i korygowaniem wad wzroku. Nie zajmuje się diagnostyką chorób oczu i nie ma uprawnień do tego, by je leczyć. Dobiera okulary lub soczewki, stanowi pomoc przy zakupie szkieł okularowych, doradza w sprawie wyboru soczewek kontaktowych. Optometrysta nie jest lekarzem, nie może zatem ocenić stanu siatkówki, wykonać operacji chirurgicznej. Nie ma też uprawnień do tego, by wyjąć z oka ciało obce.

Kiedy trzeba udać się do okulisty?

Wizyta u okulisty jest wskazana wtedy, gdy pojawia się zmęczenie, ból oczu czy niewyraźne widzenie. Konsultacja okulistyczna pozwala ocenić, czy narząd wzroku pracuje prawidłowo, czy w obrębie rogówki lub siatkówki nie występują jakieś patologiczne zmiany. Może też sprawdzić, czy nie dochodzi do zapaleń błony naczyniowej, zmierzyć ciśnienie dna oka, a także sprawdzić, czy u pacjenta nie rozwijają się choroby, które mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Oprócz tego okulista sprawdza, czy dana osoba cierpi na krótkowzroczność, czy na dalekowzroczność, czy występuje u niej astygmatyzm i jaką ma wadę wzroku. Dopiero po takiej wizycie można dobrać odpowiednie szkła okularowe, a w przypadku schorzeń oczu wdrożyć leczenie. Lekarz w dziedzinie okulistyki zajmuje się leczeniem tych chorób, dlatego może od razu przepisać odpowiednie leki.

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista leczy choroby w obrębie narządu wzroku:

  • zapalenie spojówek,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • jaskra,
  • zaćma,
  • zez,
  • zapalenia oczne,
  • zapalenie rogówki,
  • zapalenie twardówki.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu medycznego. Następnie lekarz przystępuje do wykonania badania oka, w którego czasie ocenia jego budowę oraz ruchomość gałek ocznych. Później wykonuje badanie ostrości wzroku (najczęściej za pomocą komputera). Lekarz wykonuje też badanie przedniego odcinka oka i tylnego odcinka oka. Warto podkreślić, że badania okulistyczne nie bolą, a jeśli konieczny jest pomiar ciśnienia dna oka, stosuje się krople znieczulające.

Kto lepiej dobierze okulary: okulista czy optometrysta?

Jeśli zależy nam tylko na badaniu wzroku, powinniśmy wybrać się do optometrysty. Wykonuje on badanie wzroku i dobiera odpowiednie szkła okularowe. Może również doradzić, czy zdecydować się na zakup okularów, czy soczewek, podpowiedzieć, jakie są trendy w zakresie oprawek okularowych oraz zasugerować, jak najlepiej pielęgnować szkła okularowe czy też szkła kontaktowe.

Okulista natomiast to lekarz, który może przeprowadzić szerszą diagnostykę. Okaże się pomocny i konieczny w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych świadczących o tym, że w obrębie oka dochodzi do jakichś nieprawidłowości. Okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób, może też przyjmować pacjentów w trybie ambulatoryjnym, dlatego to do niego powinniśmy udać się, jeśli doszło do urazu mechanicznego oka lub utkwienia w gałce ocznej ciała obcego.

Dodaj komentarz