Domowy masaż oczu: 5 prostych wskazówek

Domowy masaż oczu: 5 prostych wskazówek

Masaż oczu może nie tylko pomóc zapobiegać opuchliźnie pod oczami, ale również zredukować uczucie zmęczenia oczu. Jak wykonywać masaż oczu?

Domowy masaż oczu polega na regularnym wykonywaniu sekwencji ćwiczeń, które usprawniają krążenie, redukują opuchliznę pod oczami, pomagają zapobiegać problemowi zmęczonych oczu. Systematyczne masaże mogą także stanowić naturalną profilaktykę wielu typowych schorzeń, takich jak krótkowzroczność czy pogorszenie kondycji wzroku. Co trzeba wiedzieć o wykonywaniu masażu oczu i czy każdy może go robić w domowym zaciszu?

Czym jest masaż oczu?

Masaż oczu to pielęgnacja delikatnej i cienkiej skóry wokół oczu. Jego zadaniem jest usprawnienie krążenia w okolicy oczu, nawilżenie i dostarczenie skórze substancji odżywczych, które zapobiegną przesuszaniu skóry i powstawaniu zmarszczek. Skóra wokół oczu wymaga systematycznej i regularnej pielęgnacji, ponieważ łatwo traci wiotkość. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będziemy dłużej cieszyć się jej młodym wyglądem.

Ale wykonywanie masażu oczu ma też dodatkową zaletę – może zredukować nieprzyjemne dolegliwości związane z nadmiernym wytężaniem wzroku. Przy intensywnej pracy przy komputerze albo wielogodzinnej nauce oczy szybko się męczą. Stają się przekrwione, zaczerwienione, mogą szczypać albo piec. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o higienę oczu, możemy nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. zespołu suchego oka.

Warto zadbać o kondycję narządu wzroku, robić sobie przerwy w czasie pracy, stosować krople nawilżające do oczu, dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, by nie pogarszać dodatkowo kondycji wzroku. Dobrze jest również robić masaż oczu. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne!

Dlaczego warto robić masaż oczu?

Masaż oczu ma wiele zalet:

  • pobudza krążenie krwi,
  • redukuje obrzęk i opuchliznę pod oczami,
  • nawilża skórę i zapobiega jej wiotkości,
  • zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  • wspomaga pracę narządu wzroku, stanowiąc naturalną profilaktykę wielu schorzeń, np. krótkowzroczności.

Na czym polega masaż oczu?

Masaż oczu polega na uciskaniu i dotykaniu konkretnych miejsc wokół oczu. Warto go rozpocząć od wewnętrznego kącika oka, a następnie delikatnie przesuwać palce wskazujący i środkowy po górnej powiece w kierunku zewnętrznego kącika oka. Dobre efekty przynosi również uciskanie miejsc pod dolną powieką na środku oczodołów, a także zagłębienia przy zewnętrznych kącikach oczu.

Każde miejsce warto delikatnie uciskać czy masować przez około minutę. Masaż oczu nie musi być długi, ale powinien być regularny, bo tylko taki przyniesie efekty.

Jak zrobić masaż oczu? 5 wskazówek

  • Masaż powinien być delikatny

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wiotka, dlatego należy traktować ją delikatnie. Masaż nie może być zbyt energiczny, by nie uszkodzić skóry powiek czy skóry pod oczami. Delikatne uklepywanie skóry, uciskanie konkretnych miejsc wokół oczu może przynieść lepsze efekty niż energiczne tarcie skóry.

  • Sięgnij po ulubiony kosmetyk

Masaż z wykorzystaniem ulubionego kremu lub serum pod oczy jest nie tylko przyjemniejszy, ale też ma dodatkową korzyść – dostarcza skórze substancji odżywczych, ujędrnia ją i zapobiega wiotkości. Niewielką ilość kosmetyku wystarczy rozprowadzić wokół oczu, a następnie delikatnie ją wklepać. Najlepsze efekty przynosi regularne wykonywanie masażu minimum 2 razy dziennie – rano i wieczorem.

  • Pamiętaj o higienie rąk

Jeśli chcesz wykonać masaż szybko, np. w trakcie pracy przy komputerze, pamiętaj o uprzednim umyciu rąk. Masaż suchymi dłońmi jest mniej przyjemny niż z wykorzystaniem kosmetyków, ale przynosi dobre efekty. Może przynieść ulgę zmęczonym oczom i zapobiec ich zaczerwienieniu. Taki masaż warto wykonywać codziennie w czasie pracy.

  • Masuj od wewnątrz do zewnątrz

Masaż oczu należy wykonywać w kierunku od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego kącika oka. Nie należy robić go w przeciwną stronę, bo możemy w ten sposób nie tylko nabawić się zmarszczek, ale również osłabić mięśnie.

  • Jeśli czujesz ból, przerwij masaż

Jeśli w czasie masażu w jakimś miejscu poczujesz silny ból, nie naciskaj mocniej na tę okolicę skóry wokół oczu. Przerwij masaż, a za jakiś czas spróbuj ponownie delikatnie uciskać skórę. Regularne i częste masowanie powinno zapobiec dolegliwościom bólowym.

Jak widać, wykonywanie masażu oczu jest proste i ma wiele zalet. Może nie tylko ukoić zmęczone oczy, ale również zapobiec schorzeniom oczu w przyszłości.

Dodaj komentarz