Na czym polega pielęgnacja oczu?

pielęgnacja oczu

Pielęgnacja oczu to nie tylko dbanie o skórę okolic wokół oczu, ale również higiena oczu. Co to tak naprawdę oznacza?

Postęp technologiczny nie sprzyja oczom. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami smartfonów, tabletów i laptopów, nie dając oczom chwili wytchnienia. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany osłabia  mięśnie gałki ocznej i zmniejsza częstotliwość mrugania, przez co przyczynia się do wystąpienia suchości. Brak nawilżenia gałki ocznej może doprowadzić do pojawienia się uczucia piasku pod powiekami i zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.

Dlaczego należy pielęgnować oczy?

Zagrożeń tych można uniknąć, dbając o prawidłową pielęgnację oczu. Przestrzegając zasad higieny oczu, pomagamy zachować je w dobrej kondycji. Przemęczone oczy nie tylko stają się bardziej podatne na infekcje, ale również mogą przyczyniać się do wystąpienia wielu dolegliwości. Problemy ze wzrokiem mogą wywoływać bóle głowy, ból gałek ocznych, uczucie pieczenia, łzawienie oczu.

Jak pielęgnować oczy?

Przede wszystkim ważne jest zachowanie równowagi i tzw. work-life balance. Pracując przy komputerze, należy robić sobie regularne przerwy, by dać oczom odpocząć. Zaleca się, by przynajmniej co godzinę oderwać na kilka minut wzrok od komputera. Bardzo dobrze jest wstać i odejść od stanowiska pracy, popatrzeć w dal, najlepiej przez okno na zieleń drzew. Rozluźnia to mięśnie gałki ocznej, pozwala oczom odpocząć.

Istotne jest również dbanie o higienę snu. Niedobór snu negatywnie wpływa na pracę oczu, co często boleśnie odczuwamy – wielu z nas po nieprzespanej nocy ma wrażenie piasku pod powiekami. 6-8 godzin snu na dobę to minimum pozwalające oczom się zregenerować.

Dieta na dobry wzrok

W pielęgnacji oczu niebagatelną rolę odgrywa również dieta. Warto wzbogacić jadłospis w produkty bogate w witaminę A, wspierające pracę narządu wzroku. Znajdziemy ją w tłustych rybach, produktach mlecznych takich masło, śmietana czy mleko, jarmużu, szpinaku czy dyni.

Oprócz tego powinniśmy sięgać po produkty bogate w luteinę. Znajdziemy ją w żółtkach jaj, ale również w zielonych warzywach (szpinaku, brokułach, jarmużu) oraz w marchwi. Warto też dodawać do dań dobrej jakości tłuszcze roślinne, które również są cennym źródłem luteiny.

Jak często odwiedzać okulistę?

Ostatnią, ale nie mniej ważną zasadą pielęgnacji oczu są regularne wizyty u okulisty. Zaleca się wykonywać badanie wzroku przynajmniej raz na 2 lata, by w porę wychwycić rozwijającą się wadę wzroku.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z oczami, np. nieostrość widzenia, bóle głowy, zmęczenie czy pieczenie oczu, należy niezwłocznie udać się do okulisty. Być może doszło do pogłębienia wady wzroku i konieczna jest zmiana okularów czy soczewek.

W przypadku dzieci należy obserwować, czy nie mrużą oczu w czasie nauki oraz czy nie mają trudności z prawidłowym odczytywaniem literek lub cyfr. Pamiętajmy, że rodzice powinni kontrolować czas, który dziecko spędza przed ekranem telewizora czy monitora. Małe dzieci do lat 3 w ogóle nie powinny mieć styczności z niebieskim światłem, które emitują urządzenia elektryczne, natomiast u dzieci w wieku szkolnym dopuszcza się maksymalnie 30 minut dziennie.

Zasady dbania o oczy

Wspierając pracę narządu wzroku, powinniśmy:

  1. Robić przerwy w czasie codziennej pracy przy komputerze.
  2. Wysypiać się.
  3. Pić dużo wody – przynajmniej 2 litry dziennie.
  4. Wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminę A, luteinę i witaminę E.
  5. Chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym.
  6. W przypadku noszenia soczewek zawsze wkładać je do oczu czystymi rękoma i każdego dnia dobrze czyścić w specjalnych preparatach.
  7. Regularnie odwiedzać okulistę i przynajmniej raz na 2 lata wykonywać badanie wzroku.

Przestrzegając tych zasad, wspieramy prawidłową pracę narządu wzroku.

Dodaj komentarz