Dieta dla oczu – co dobrze wpływa na wzrok?

co jeść dla zdrowia oczu

Dieta dla oczu to dieta bogata w luteinę i witaminę A. Co warto jeść, by mieć dobry wzrok?

Dobry wzrok jest mieszanką czynników genetycznych, stylu życia i sposobu odżywiania. Aby cieszyć się sokolim wzrokiem, należy zadbać o oczy. Dobre widzenie jest uzależnione od tego, ile czasu dziennie spędzamy przed ekranami urządzeń elektronicznych, czy dbamy o higienę oczu, ale także od tego, co jemy. W diecie dobrej dla oczu powinny znaleźć się warzywa i owoce bogate w witaminy A, C i E, a także produkty zawierające luteinę i kwasy omega-3. Co warto wiedzieć o diecie dla oczu i dlaczego odgrywa ona ważną rolę w kwestii funkcjonowania narządu wzroku?

Dlaczego oczy się psują?

Stan oczu może się pogarszać na skutek wielu czynników. Niekiedy odpowiada za to nieodpowiedni styl życia, zła dieta, niedbałość o higienę oczu, niedobór snu. Innym razem kondycja oczu słabnie na skutek zaniedbań wynikających z nienoszenia okularów przeciwsłonecznych czy pracowania przy komputerze bez odpowiedniej ochrony oczu.

Wzrok może pogarszać się także na skutek czynników, na które nie mamy wpływu. Należą do nich przede wszystkim geny, ale też… wiek. Po 40. roku życia ostrość wzroku pogarsza się, a zjawisko to jest fizjologiczne. Tzw. prezbiopia, czyli starczowzroczność, dotyczy wielu osób, co jest uwarunkowane fizjonomią.

Na szczęście możemy zrobić dość dużo, by poprawić swoje widzenie i zminimalizować ryzyko rozwoju wady wzroku czy chorób oczu. Głównym czynnikiem, który odgrywa dużą rolę w zakresie profilaktyki schorzeń narządu wzroku, jest dieta.

Czy dieta może poprawić wzrok?

Dieta bogata w mikroelementy, witaminy, kwasy omega-3 jest w stanie wspomóc funkcjonowanie narządu wzroku. Jeśli zależy nam na tym, by wzmocnić wzrok, odpowiednio zbilansowana dieta powinna być podstawą naszego funkcjonowania. Składniki odżywcze dostarczane z pożywienia są w stanie utrzymać szczelność błon komórkowych, usprawniają działanie enzymów, a także zapewniają odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka. Co więcej, dieta korzystna dla oczu przyczynia się do syntezy kolagenu, który wpływa na zachowanie prawidłowej struktury oka.

Dieta na oczy może zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, chronić przed utlenianiem, procesem zachodzącym na poziomie komórkowym związanym m.in. ze szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Niedobór witamin a wzrok

Niedobór witamin i mikroelementów może znacząco wpłynąć na pogorszenie kondycji oczu. Przy zbyt małej ilości witamin A, C i E w diecie może rozwinąć się zwyrodnienie plamki żółtej, kurza ślepota, zespół suchego oka. Może też dojść do nieprawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki oka odpowiedzialnych za widzenie w dzień. Bardzo ważne jest, by w codziennym pożywieniu znajdowały się produkty wspomagające pracę narządu wzroku oraz takie, które zwiększają trwałość naczyń krwionośnych oka.

Witamina A – dlaczego jest niezbędna?

Witamina A zwiększa wchłanianie beta-karotenu, a także silnie oddziałuje na prawidłowe działanie siatkówki oka. Niedobór witaminy A może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń, m.in. zespołu suchego oka czy kurzej ślepoty. Witaminę A znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, mleko, jaja, wątróbka czy tłuste ryby morskie. Oprócz tego źródłem tej witaminy są marchew, dynia, jarmuż.

Witaminy C i E – jak wpływają na wzrok?

Witaminę C kojarzymy głównie ze wspomaganiem odporności organizmu, ale warto pamiętać, że też wywiera wpływ na nasz wzrok. Uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiega ich pękaniu, co może odbić się nie tylko na zdrowiu twoich oczu, ale również na ich wyglądzie. Niedobór witaminy C może prowadzić do wylewów i krwotoków uszkadzających wzrok. Dodatkowo witamina ta zwalcza wolne rodniki i poprawia szczelność błon komórkowych. Witaminę tę znajdziemy w truskawkach, porzeczkach, papryce, kiszonkach, pomarańczach i innych cytrusach.

Witamina E z kolei wpływa na poprawę ostrości widzenia. Oprócz tego wspiera syntezę kolagenu i sprzyja zachowaniu dobrej kondycji narządu wzroku. Witamina E opóźnia też procesy starzenia, może zatem stanowić profilaktykę chorób oczu spowodowanych wiekiem. Produkty bogate w witaminę E to przede wszystkim oleje roślinne, pestki dyni, nasiona, orzechy włoskie, jabłka, jagody, ale też natka pietruszki czy szpinak.

Kwasy omega-3 a wzrok

Kwasy omega-3 nie tylko wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, ale także pracę oczu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wilmer Eye Institute w Stanach Zjednoczonych, w siatkówce oka znajdują się kwasy tłuszczowe omega-3. Może to oznaczać, że są one jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie oczu. Warto zatem włączyć do diety tłuste ryby morskie (np. łososia), owoce morza, olej rzepakowy, by wzmocnić spojówki i zadbać o wzrok. Rola kwasów omega-3 jest tak istotna, że wskazuje się na związek pomiędzy tymi kwasami a rozwojem schorzeń takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, które mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Luteina i zeaksantyna a kondycja oczu

Luteina nazywana jest witaminą dla oczu. Wspiera plamkę żółtą oka, poprawia ostrość widzenia, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników, a także przez nadmierną ilością światła. Dbanie o wzrok powinno więc polegać również na dostarczaniu do organizmu codziennej dawki luteiny. Znajdziemy ją w żółtkach jaj, a także w kolorowych warzywach, takich jak brokuły, marchew, papryka czy szpinak.

Jakie minerały wspomagają wzrok?

Do minerałów wspierających pracę narządu wzroku zaliczają się przede wszystkim cynk, miedź, mangan i selen. Cynk działa przeciwutleniająco, wspierając ochronę oczu przed działaniem wolnych rodników. Źródłem cynku są produkty odzwierzęce, takie jak mięso, ser żółty, jaja, ale też produkty pełnoziarniste, takie jak kasza gryczana.

Miedź utrzymuje wiązania kolagenowe, wspomagając szczelność i trwałość naczyń krwionośnych w oczach. Źródła miedzi w diecie to przede wszystkim owoce morza (w tym ostrygi), drożdże, ziarna słonecznika i sezamu, płatki owsiane i produkty zbożowe.

Mangan bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, barwnika, który redukuje ilość wolnych rodników. Mangan także znajdziemy w produktach z pełnego ziarna, płatkach owsianych oraz roślinach strączkowych.

Selen z kolei stanowi profilaktykę zaćmy i znajduje się w cieczy wodnistej oka. Jeśli chcemy zwiększyć udział tego pierwiastka w diecie, powinniśmy jeść orzechy, ryby czy drób.

Czym są antycyjany i dlaczego są ważne dla wzroku?

Warto też włączyć do diety antycyjany, czerwone, fioletowe i niebieskie barwniki pochodzenia roślinnego, które mają właściwości prozdrowotne i przeciwutleniające. Znajdziemy je głównie w czerwonych i niebieskich owocach, takich jak maliny, jeżyny, borówki, jagody, winogrona czy aronia. Warto włączyć je do swojej diety, by wspomóc zdrowie oczu.

Jak jeszcze zadbać o oczy i wzrok?

W trosce o dobry wzrok dobrze jest włączyć do diety także witaminy z grupy B. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, makaronach, ryżach, a także w roślinach strączkowych czy orzechach. Witaminy te zapobiegają wysychaniu oczu, poprawiają też ich wrażliwość na światło. Dieta na wzrok powinna zatem zawierać produkty bogate w witaminy B1, B6 i B2.

Dodaj komentarz