5 wyzwań, z którymi mierzy się każdy okularnik

5 wyzwań, z którymi mierzy się każdy okularnik

Problem zaparowanych szkieł to tylko jeden z kłopotów, z jakimi czasem muszą mierzyć się okularnicy. Z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby noszące okulary i jak sobie z nimi poradzić? Rozwiązania mogą być całkiem proste.

Okulary to przyrząd optyczny, który pozwala korygować lub zmniejszać wadę wzroku. Dziś noszenie okularów jest nie tylko użyteczne, ale też przyjemne – współczesne oprawki wykonane są z innych tworzyw niż te, które noszono jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Są lekkie, wytrzymałe, kolorowe, mają fantazyjne kształty, dzięki czemu wśród dostępnych na rynku okularów każdy może znaleźć coś dla siebie.

Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj oprawek wybierzemy, będziemy musieli zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, które dotyczą wszystkich osób noszących okulary. Parowanie szkieł po wejściu do ciepłego pomieszczenia, mgła na okularach na skutek opadów, brudzenie szkieł okularowych i pozostawianie na nich odcisków palców – to tylko niektóre z problemów, jakie mogą wystąpić. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają bardzo szybko je wyeliminować.

1. Parowanie szkieł okularowych

Parowanie szkieł okularowych to powszechnie występujący problem. Może pojawić się na przykład przy zmianie temperatur (jeśli wchodzimy z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia albo pochylamy się nad talerzem gorącej zupy). Aby sobie z nim poradzić, można skorzystać z gotowych rozwiązań albo wykorzystać sprawdzone domowe sposoby na parowanie okularów.

Do tych pierwszych zaliczają się ściereczki do czyszczenia okularów, które dostaniemy w każdym markecie i salonie optycznym. Ściereczki (czy inaczej chusteczki) do czyszczenia okularów najczęściej wykonane są z mikrofibry, dzięki czemu nie rysują szkieł. Pomagają usunąć zabrudzenia i przywracają czystość szkłom. Warto nosić taką paczkę przy sobie, by w każdej chwili bez problemu wytrzeć zaparowane okulary.

Do domowych sposobów czyszczenia zaparowanych szkieł zalicza się przede wszystkim przemywanie ich wodą z odrobiną detergentu, który stworzy na nich powłokę ochronną. Woda z mydłem albo z delikatnym płynem do mycia naczyń to dobry sposób na utrzymanie właściwej higieny okularów. Detergenty pozostawiają na szkłach delikatną warstwę ochronną, o którą rozbijają się cząsteczki wody. To utrudnia osadzanie się jej na szkłach i w efekcie zmniejsza parowanie.

2. Parowanie okularów przy noszeniu maseczki

Powoli odchodzimy od noszenia maseczka, ale w niektórych miejscach wciąż należy je zakładać. Noszenie maseczki dla okularników często jest nie lada wyzwaniem. Maseczka utrudnia oddychanie, a także przyczynia się do parowania szkieł. Jak temu zaradzić? Najlepiej wybrać maseczkę szczelnie przylegającą do twarzy. W ten sposób wydychane powietrze nie powinno wędrować do góry i osadzać się na okularach. Jeśli maseczka nie przylega szczelnie, warto ją maksymalnie podciągnąć do góry (tak, aby w dalszym ciągu zasłaniała usta) i przyłożyć okularami. W ten sposób nie będzie się zsuwać, a problem parowania zniknie – wydychane powietrze będzie wydostawało się na zewnątrz przez maskę, a nie w innych kierunkach. To dobra metoda, która pozwala zapobiec parowaniu szkieł.

3. Parowanie okularów w czasie deszczu+

Problem zaparowanych szkieł często pojawia się w trakcie deszczowych, wilgotnych dni. W takiej sytuacji warto temu zapobiec jeszcze przed wyjściem z domu i umyć szkła okularowe płynem do mycia naczyń. Stworzy on ochronny film na szkłach i utrudni parowanie.

Parowaniu szkieł można też zapobiegać już na etapie kupowania okularów – warto dopytać optyka o te, które zawierają powłoki hydrofobowe, oleofobowe i anti-fog. Pomagają one zapobiec osadzaniu się pary wodnej na szkłach, dzięki czemu poprawiają komfort widzenia.

4. Odciski palców na szkłach

Odbite palce na szkłach okularowych to zmora niejednej osoby noszącej okulary. Aby je wyczyścić warto najpierw… dokładnie umyć ręce. Dlaczego jest to istotne? Jeśli na dłoniach znajdują się alergeny lub pyłki kurzu, w czasie czyszczenia przeniesiemy je na szkła. Warto zatem w pierwszej kolejności umyć dłonie, a dopiero później zabrać się za czyszczenie szkieł.

Do czyszczenia okularów, na których wyraźnie odcinają się odciski palców, warto wykorzystać chusteczki albo ciepłą wodę z mydłem. Myjąc wodą, należy pamiętać, by nie była ona zbyt gorąca i nie uszkodziła soczewek. Po dokładnym wymyciu okularów należy strząsnąć z nich nadmiar wody i pozostawić je do wyschnięcia (jeśli mamy na to czas) lub wytrzeć delikatną ściereczką. Ściereczka lub tzw. czyścik do okularów muszą być wykonane z mikrofibry, by nie pozostawić rys na szkłach okularowych.

5. Czyszczenie okularów

Właściwa higiena okularów sprawia, że okulary dłużej i lepiej nam służą. Aby cieszyć się nimi przez długi czas i nie martwić się, że na powierzchni szkieł pojawiły się zarysowania czy pęknięcia, trzeba o nie dbać. Przynajmniej raz w tygodniu warto dokładnie je umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu (2-3 krople naprawdę wystarczą) i delikatnie osuszyć. Mycie jest najprostszym i najlepszym sposobem na utrzymanie okularów w czystości. Zamiast ulec pokusie i przetrzeć szkła mokrą chusteczką (nawilżane chusteczki mogą uszkodzić soczewki!), lepiej zwyczajnie je umyć.

W czasie czyszczenia okularów trzeba dbać o to, by nie chwytać ich za soczewki, ale za oprawki. Jeśli chcemy, by nam długo służyły, nie osuszajmy ich szorstkimi ręcznikami, papierem toaletowym ani ręcznikami frotte. Materiały, którymi wycieramy okulary, powinny być delikatne i miękkie w dotyku, by nie uszkadzały powierzchni szkieł.

Możemy sięgnąć również po specjalne płyny do czyszczenia okularów, które są dostępne u optyków. Często zawierają one substancje, które przeciwdziałają parowaniu szkieł okularowych. Raz na jakiś czas warto skorzystać również z czyszczenia okularów w salonie optycznym.

Korzystając z powyższych sposobów, możemy nie tylko zadbać o okulary, by służyły nam jak najdłużej, ale również wyeliminować najczęstsze problemy, jakie pojawiają się przy noszeniu okularów.

Dodaj komentarz