Jak widzi niemowlę?

Jak widzi niemowlę?

Noworodek widzi świat od razu po narodzinach, ale w sposób zupełnie inny od osób dorosłych. Jak rozwija się wzrok u dziecka i jak widzi niemowlę?

Gdy noworodek przychodzi na świat, jego narząd wzroku jest ukształtowany, ale nie w pełni. Noworodek nie widzi wyraźnie, a kształty i przedmioty mogą mu się zlewać w niewyraźne plamy. Maleńkie dzieci są krótkowidzami, co oznacza, że dostrzegają przedmioty, które znajdują się bardzo blisko ich twarzy. Narząd wzroku jednak bardzo dynamicznie się rozwija i przyzwyczaja się do nowych warunków, a dziecko z tygodnia na tydzień zaczyna dostrzegać coraz więcej elementów z otaczającej je rzeczywistości. Co warto wiedzieć o wzroku noworodka?

Jak rozwija się wzrok u dziecka?

Narząd wzroku zaczyna się rozwijać jeszcze na wczesnym etapie ciąży. Już około 7 tygodnia ciąży, gdy kształtuje się mózg dziecka, pojawiają się również zawiązki oczu, a niedługo później powieki. Aż do drugiego trymestru ciąży, mniej więcej do około 25.-26. tygodnia ciąży, maluch ma jednak zamknięte oczy. Później zaczyna je otwierać i reagować na światło.

Po narodzinach maluszki najczęściej leżą z zamkniętymi oczami. Gdy je otwierają, ich wzrok wydaje się mętny. Nie można się temu dziwić, ponieważ narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Uważa się, że jest wręcz najsłabiej ukształtowanym zmysłem, ale mylne jest twierdzenie, że noworodek nie widzi niczego. Dostrzega świat wokół siebie, ale jest to widzenie nieostre i rozmyte. Wyraźniej dostrzega jedynie przedmioty znajdujące się w odległości około 20-30 centymetrów od jego twarzy – i to takie, które mają intensywne barwy.

Narząd wzroku intensywnie się rozwija, a niemowlę z tygodnia na tydzień zaczyna dostrzegać coraz więcej. Do mniej więcej drugiego miesiąca życia wciąż jednak widzi nieostro. Później rozwija się widzenie trójwymiarowe, a maluch zyskuje głębię widzenia. Rodzice mogą zauważyć wyraźną zmianę w zachowaniu dziecka, które jest w stanie skupiać wzrok na ich twarzy i reagować na nią.

Około trzeciego miesiąca życia pojawiają się pierwsze uśmiechy posyłane rodzicom, a nawet pierwsze głużenia, które najczęściej wywołują w domu wiele pozytywnych emocji. Stoi za tym potężna praca organizmu dziecka, intensywny rozwój mózgu i przesyłanie impulsów nerwowych, które wywołują odpowiednie reakcje.

W tym czasie niemowlę jest też w stanie wodzić wzrokiem za przedmiotami, np. za grzechotką, którą rodzice przesuwają mu przed oczami. To dobry moment na rozpoczęcie zabawy na macie edukacyjnej, stymulującej rozwój zmysłów dziecka i dostarczającej mu nowych bodźców sensorycznych.

Intensywny rozwój wzroku trwa przez cały pierwszy rok życia dziecka. Mimo że od drugiego miesiąca życia niemowlę dostrzega już kolory, to wciąż preferuje intensywne i wyraźne barwy (np. czerwoną, niebieską czy zieloną). Takie upodobanie może pozostać maluchom nawet do około 3. roku życia.

Pod koniec pierwszego roku życia narząd wzroku dziecka jest już w pełni ukształtowany, a niemowlę dostrzega barwy i kształty w sposób ostry zarówno z bliska, jak i z daleka.

Jakie kolory widzi noworodek?

Noworodek dostrzega jedynie barwy kontrastowe, głównie czerń i biel. Z tego powodu zabawki przeznaczone dla noworodków najczęściej są czarno-białe. Karty czy książeczki kontrastowe pomagają maluchom ćwiczyć skupianie wzroku na przedmiotach i stymulują rozwój zmysłu wzroku.

W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna dostrzegać inne intensywne kolory, m.in. czerwony, zielony, żółty czy niebieski. Rodzice, wybierając grzechotki czy gryzaczki dla maluchów, powinni zatem zwracać uwagę na ich barwy i wybierać te, które są bardzo intensywne. W drugim półroczu życia maluch zaczyna rozróżniać również inne kolory, by pod koniec pierwszego roku życia widzieć już tak, jak osoba dorosła.

Czy noworodek jest krótkowidzem, który widzi świat do góry nogami?

Wiemy już, że noworodek dostrzega jedynie przedmioty znajdujące się blisko. Co ciekawe, w pierwszych tygodniach życia widzi obraz do góry nogami. Siatkówka oka odbiera wiązki światła w sposób odwrócony i przez impuls elektryczny przekazuje je do mózgu. Tam nie zostają jeszcze przetworzone i ponownie odwrócone (jak u osób dorosłych), ponieważ mózg dziecka musi się dopiero tego nauczyć, przez co noworodek widzi świat do góry nogami. Narząd wzroku rozwija się jednak bardzo intensywnie, a dziecko szybko zaczyna patrzeć na świat w sposób prawidłowy.

Jak widać, narząd wzroku niemowlęcia w pierwszym roku życia przechodzi prawdziwą rewolucję. Dzięki dynamicznemu rozwojowi dziecko dość szybko jest w stanie nie tylko rozróżniać barwy, ale także wyraźnie dostrzegać przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko od niego. Ma też rozwinięte widzenie trójwymiarowe, potrafi skupiać wzrok na przedmiotach i wodzić za nimi. Około 11. miesiąca życia jego narząd wzroku jest w pełni ukształtowany i pracuje tak samo jak u osoby dorosłej.

Dodaj komentarz