Jak czyścić okulary?

czym czyścić okulary

Regularne czyszczenie okularów to jeden z elementów pielęgnacji szkieł okularowych, dzięki któremu możemy cieszyć się nimi przez długi czas. Jak prawidłowo czyścić okulary i czy jest to czynność bardzo skomplikowana?

Aby okulary służyły nam przez lata, musimy o nie zadbać. Wystarczy wypracować kilka nawyków, dzięki którym zmniejszymy ryzyko uszkodzenia szkieł okularowych czy oprawek. Do podstawowych zasad dbania o okulary należy nie tylko odkładanie ich do przeznaczonego ku temu futerału, ale także regularne pielęgnowanie szkieł okularowych. Trzeba to robić tak, by oczyścić okulary z zanieczyszczeń, drobinek i kurzu, a jednocześnie nie porysować soczewek i nie doprowadzić do ich uszkodzeń mechanicznych. Jak zatem prawidłowo czyścić okulary?

1. Zadbaj o nie na co dzień

O okulary trzeba dbać każdego dnia. Najlepszą metodą jest stworzenie cowieczornego rytuału, w którego czasie oczyścimy okulary z zanieczyszczeń, jakie zebrały się na nich w ciągu dnia. Można do tego wykorzystać ściereczki, które kupimy w salonach optycznych. Są one wykonane z mikrofibry, dzięki czemu bardzo delikatnie czyszczą szkła okularowe, nie rysując ich. Tego rodzaju ściereczki warto regularnie zmieniać, by nie rozwinęły się na nich bakterie i drobnoustroje.

Dobrym rozwiązaniem są również jednorazowe ściereczki do czyszczenia okularów. Tych także najlepiej poszukać w salonach optycznych, by mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości produkt.

2. Nie czyść okularów ręcznikami jednorazowymi

Ręczniki jednorazowe są szorstkie i mogą porysować soczewki. Z tego względu nie zaleca się wykorzystywać ich do czyszczenia delikatnych szkieł okularowych. Jeśli nie mamy pod ręką miękkiej ściereczki, umyjmy okulary w ciepłej wodzie. Nie zaleca się czyszczenia szkieł chusteczkami higienicznymi, ręcznikami papierowymi czy papierem toaletowym. Najlepiej jest na stałe nosić ze sobą małą saszetkę ze ściereczką do czyszczenia okularów – w ten sposób będziemy mogli w każdej sytuacji je wyczyścić.

3. Nie czyść okularów na sucho

Jeśli okulary są mocniej zabrudzone, pamiętaj, by nigdy nie czyścić ich na sucho. W ten sposób możemy jedynie uszkodzić szkła okularowe. Do czyszczenia dobrze jest wykorzystać… ciepłą wodę z kroplą płynu do mycia naczyń, który znakomicie usuwa wszelkie zabrudzenia, kurz oraz ślady po palcach. Po dokładnym i delikatnym umyciu szkieł należy je pozostawić do wyschnięcia. Jeśli nie mamy na to czasu, możemy je przetrzeć delikatną ściereczką z mikrofibry.

4. Raz w tygodniu porządnie umyj okulary

Codzienne czyszczenie pozwala usunąć z okularów zabrudzenia, drobnoustroje i zanieczyszczenia, ale najlepiej dodatkowo przynajmniej jeden raz w tygodniu umyć okulary. Wystarczy dokładnie wyczyścić szkła ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub innym detergentem, który będzie pochłaniał tłuszcz i zanieczyszczenia. Jeśli nie mamy pod ręką płynu do mycia naczyń, w ostateczności możemy sięgnąć po mydło.

Nigdy jednak nie czyśćmy szkieł okularowych płynem do mycia szyb, bo jest on zbyt inwazyjny i może doprowadzić do uszkodzeń delikatnych soczewek okularowych. Tego rodzaju środki chemiczne mogą także zniszczyć powłokę antyrefleksyjną.

Podsumowując, do czyszczenia okularów najlepiej wykorzystywać miękkie ściereczki z mikrofibry, które umożliwiają dokładne oczyszczenie szkieł okularowych z zanieczyszczeń i jednocześnie nie rysują powierzchni soczewek. Tego rodzaju produkty najlepiej kupować u optyka, by mieć pewność, że mają one odpowiednią jakość i nie doprowadzą do uszkodzeń szkieł okularowych.

Przynajmniej jeden raz w tygodniu warto dokładnie umyć okulary w ciepłej wodzie z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń, by pozbyć się z nich zabrudzeń. Umyte okulary najlepiej pozostawić do wyschnięcia lub przetrzeć ściereczką z mikrofibry – nie należy do tego wykorzystywać ręczników papierowych, chusteczek ani papieru toaletowego, by nie porysować szkieł.

Dodaj komentarz